Licensed to U.S. Naval Academy    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/15/2014 06:33 PM
                            UMBC 2014 - 10/15/2014                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Umbc Swimming & Diving-MD  'A'                     NT    1:59.80   11  
     1) Day, Lauren N 19                2) Escobedo, Emily R 18           
     3) Day, Amanda L 19                4) Langford, Kristie L 21         
              30.93  1:03.63  1:32.69  1:59.80                                    
  2 1-2 U.S. Naval Academy-MD  'A'                    1:59.14    2:00.59    4  
     1) O'Reilly, Kaitlyn M 18          2) Gillcrist, Hanna T 19          
     3) Margroum, Kenzie A 19           4) Thompson, Maddie A 21          
              30.89  1:05.02  1:34.14  2:00.59                                    
  3 1-3 Umbc Swimming & Diving-MD  'B'                     NT    2:01.21    2  
     1) Sutherland, Hannah J 18         2) Coon, Alexis B 21              
     3) Frediani, Catherine A 19        4) Hadden, Courtney J 20          
              31.61  1:04.96  1:34.31  2:01.21                                    
  4 1-4 U.S. Naval Academy-MD  'B'                         NT    2:02.60  
     1) Graeff, Elizabeth M 19          2) Bradford, Ellen M 20           
     3) Dudley, Rachael K 21            4) Bilunas, Brianna L 21          
              30.94  1:05.58  1:35.56  2:02.60                                    
  5 1-5 U.S. Naval Academy-MD  'C'                         NT   x2:04.07  
     1) Hoiles, Alex K 19               2) Doan, Kristine H 20            
     3) Boughton, Melissa D 21          4) Ford, Jessi L 19               
              31.29  1:06.66  1:36.79  2:04.07                                    
  5 1-5 Umbc Swimming & Diving-MD  'C'                     NT   x2:04.07  
     1) Weston-Dawkes, Victoria M 21    2) Lilly, Kayla M 19              
     3) St. Martin, Brooke T 18         4) Alvarado Gordoa, Mariana 22    
              31.90  1:06.51  1:36.27  2:04.07                                    
  7 1-7 U.S. Naval Academy-MD  'D'                         NT   x2:07.11  
     1) Garies, Gus L 18                2) Hetzer, Nicole M 19            
     3) Macfarlane, Zoe C 20            4) Rutkoske, Paige 18             
              32.35  1:08.63  1:39.43  2:07.11                                    
  8 1-8 Umbc Swimming & Diving-MD  'D'                     NT   x2:08.99  
     1) Lambert, Shona L 20             2) Deeter, Carly D 21             
     3) Jordan, Cassie M 19             4) Kindle, Takina A 18            
              33.03  1:08.57  1:40.29  2:08.99                                    
 -- 1- Umbc Swimming & Diving-MD  'E'                      NT   X2:09.82  
     1) Dai, Grace h 19                 2) Zell, Katie E 19               
     3) Morgan, Kira A 18               4) Meka, Molly G 18               
              32.91  1:09.12  1:41.03  2:09.82                                    
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 U.S. Naval Academy-MD  'A'                         NT    1:43.01   11  
     1) Walsh, Brendan T 22             2) Brutkiewicz, Marlin S 19       
     3) Debaugh, Jonathan G 21          4) Bomberger, Dain A 21           
              27.34    55.73  1:20.22  1:43.01                                    
  2 1-2 Umbc Swimming & Diving-MD  'A'                     NT    1:45.25    4  
     1) Trajkovic, Nikola 20            2) Endres, Leo 21                 
     3) Kaei, Lauri 22                  4) Doll, Trevor I 21              
              27.65    56.12  1:21.35  1:45.25                                    
  3 1-3 U.S. Naval Academy-MD  'B'                         NT    1:45.26    2  
     1) Lane, Joseph N 20               2) Porter, Mathias J 18           
     3) Seo, Young Tae T 20             4) Davis, Bjorn C 18              
              27.51    56.06  1:21.85  1:45.26                                    
  4 1-4 U.S. Naval Academy-MD  'C'                         NT   x1:47.05  
     1) Carlson, David H 20             2) Collins, Eric T 19             
     3) Bailey, Ryan P 20               4) Bundas, Michael J 18           
              27.41    58.48  1:23.45  1:47.05                                    
  5 1-5 Umbc Swimming & Diving-MD  'B'                     NT    1:47.28  
     1) Ruttan, Miles 17                2) Mercer, Leo M 19               
     3) Schrantz, Andrew R 19           4) Mattingly, Bryan A 19          
              27.71    57.39  1:23.32  1:47.28                                    
  6 1-6 Umbc Swimming & Diving-MD  'C'                     NT   x1:47.61  
     1) Stupey, John H 19               2) Carroll, John W 20             
     3) Adejumo, Philip O 18            4) Yarberough, Darnell T 19       
              27.97    57.79  1:23.76  1:47.61                                    
  7 1-7 U.S. Naval Academy-MD  'D'                         NT   x1:48.15  
     1) Rusiewski, Dj A 20              2) DeJong, Morgan W 19            
     3) Mays, Bryson E 20               4) Oakley, Miles J 19             
              27.59    57.64  1:23.93  1:48.15                                    
 -- 1- Umbc Swimming & Diving-MD  'E'                      NT   X1:48.56  
     1) Rigby, Steven B 19              2) Cano-Hueros, Daniel 19         
     3) Jankowski, John A 19            4) Moore, Austin A 20             
              30.01  1:00.96  1:28.49  1:48.56                                    
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'E'                          NT   X1:50.29  
     1) King, Ethan M 20                2) Choo, Harold H 18              
     3) Delancey, Jay D 18              4) Clancy, Jp P 19                
              27.99    58.46  1:26.03  1:50.29                                    
 -- 1- Umbc Swimming & Diving-MD  'D'                      NT         DQ  
     1) McCord, Doug J 20               2) Paxton, Kyle 18                
     3) Tracy, Mark C 21                4) Bleier, Jackson A 20           
              28.85    58.75  1:25.49       DQ                                    
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Smith, Jenny J        18 U.S. Navy-MD         9:11.49    9:11.21    9  
              31.65  1:06.03  1:40.65  2:15.35  2:49.78  3:24.47  3:59.12  4:34.16
     5:08.56  5:42.79  6:17.19  6:51.98  7:26.96  8:01.86  8:36.40  9:11.21
  2 1-2 Rhodes, Brenda F      18 UMBC-MD                   NT    9:14.48    4  
              31.57  1:05.78  1:40.42  2:14.85  2:49.36  3:24.04  3:58.95  4:33.98
     5:09.00  5:43.82  6:18.81  6:54.16  7:29.47  8:04.75  8:39.81  9:14.48
  3 1-3 Lopez, Sara M         19 U.S. Navy-MD         9:20.18    9:18.07    3  
              31.46  1:05.36  1:39.64  2:13.91  2:48.57  3:23.43  3:58.39  4:33.74
     5:09.42  5:45.06  6:20.82  6:56.73  7:32.45  8:07.97  8:43.39  9:18.07
  4 1-4 Waters, Carly J       19 UMBC-MD                   NT    9:20.07    2  
              32.46  1:06.91  1:42.06  2:17.22  2:52.63  3:28.09  4:03.43  4:38.73
     5:14.24  5:49.76  6:25.21  7:00.52  7:35.88  8:11.06  8:46.10  9:20.07
  5 1-5 Bliss, Madeline J     19 U.S. Navy-MD         9:23.31    9:23.66    1  
              31.99  1:06.18  1:40.87  2:15.84  2:51.13  3:26.85  4:02.77  4:38.51
     5:14.20  5:50.03  6:25.87  7:01.81  7:37.80  8:13.49  8:49.19  9:23.66
  6 1-6 Romano, Stephanie J   20 UMBC-MD                   NT    9:33.32  
              31.58  1:06.15  1:40.89  2:16.27  2:51.67  3:27.06  4:01.94  4:37.68
     5:14.38  5:50.99  6:27.47  7:04.49  7:41.30  8:18.02  8:53.90  9:33.32
  7 1-7 Brennan, Sam N        21 U.S. Navy-MD         9:40.92   x9:42.86  
              32.88  1:07.95  1:43.41  2:19.23  2:55.33  3:31.84  4:08.11  4:45.14
     5:22.50  5:59.73  6:37.13  7:14.64  7:51.83  8:29.04  9:06.28  9:42.86
 
Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Nickell, Alex J       20 U.S. Navy-MD              NT    8:22.21    9  
              28.83    59.62  1:30.71  2:02.12  2:33.70  3:05.51  3:37.28  4:08.93
     4:40.24  5:11.98  5:43.84  6:15.51  6:47.65  7:19.63  7:51.74  8:22.21
  2 1-2 Gutzat, Jonas         19 UMBC-MD                   NT    8:29.79    4  
              29.06  1:00.66  1:32.66  2:04.86  2:37.44  3:10.04  3:42.48  4:14.97
     4:47.54  5:20.05  5:52.47  6:25.21  6:57.61  7:29.96  8:01.51  8:29.79
  3 1-3 Ciocco, Sam D         20 U.S. Navy-MD              NT    8:31.11    3  
              29.21  1:00.93  1:32.99  2:05.07  2:37.05  3:09.17  3:41.74  4:14.02
     4:45.97  5:18.01  5:50.05  6:22.27  6:54.62  7:27.30  7:59.52  8:31.11
  4 1-4 McKissick, Andrew P   19 UMBC-MD                   NT    8:33.47    2  
              28.83  1:00.25  1:32.19  2:04.44  2:36.45  3:08.53  3:41.01  4:13.70
     4:46.23  5:18.69  5:51.63  6:24.28  6:56.93  7:29.80  8:02.29  8:33.47
  5 1-5 Parker, Kenneth P     18 U.S. Navy-MD              NT    8:37.18    1  
              28.79  1:00.32  1:32.49  2:04.76  2:37.22  3:09.96  3:42.60  4:15.25
     4:47.66  5:20.34  5:53.04  6:25.82  6:59.04  7:32.28  8:04.88  8:37.18
  6 1-6 Miller, Steve C       18 U.S. Navy-MD              NT   x8:49.43  
              29.98  1:02.90  1:35.92  2:09.45  2:42.81  3:16.25  3:49.69  4:23.18
     4:56.59  5:30.53  6:04.32  6:38.13  7:11.60  7:44.91  8:17.42  8:49.43
  7 1-7 Femiano, Andrew S     18 UMBC-MD                   NT    8:51.00  
              30.56  1:03.40  1:36.30  2:09.25  2:42.43  3:15.86  3:48.93  4:22.37
     4:56.10  5:29.98  6:03.90  6:38.05  7:11.97  7:45.56  8:18.49  8:51.00
  8 1-8 Posenau, Kyle D       19 UMBC-MD                   NT   x9:07.22  
              30.84  1:04.33  1:38.87  2:13.37  2:48.11  3:22.97  3:57.74  4:32.39
     5:06.85  5:41.66  6:16.50  6:50.95  7:25.72  8:00.06  8:33.93  9:07.22
 -- 1- Stinson, Nathan R      20 U.S. Navy-MD              NT   X8:48.43  
              30.08  1:02.33  1:34.93  2:07.73  2:40.74  3:13.96  3:48.03  4:21.76
     4:55.07  5:29.05  6:02.85  6:36.25  7:09.76  7:43.57  8:16.95  8:48.43
 -- 1- Caverly, Rob E         19 UMBC-MD                   NT   X9:21.76  
              31.17  1:05.41  1:40.24  2:15.49  2:51.42  3:26.69  4:02.33  4:37.49
     5:13.11  5:48.39  6:23.92  6:59.91  7:36.41  8:12.53  8:47.60  9:21.76
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Caulfield, Alissa C   18 UMBC-MD                   NT    2:06.56    9  
              30.41  1:02.49  1:34.81  2:06.56                                    
  2 1-2 Ranzau, Emily G       19 U.S. Navy-MD         2:08.14    2:07.56    4  
              29.63  1:01.87  1:34.41  2:07.56                                    
  3 1-3 Thompson, Maddie A    21 U.S. Navy-MD         2:08.35    2:08.23    3  
              30.04  1:02.34  1:35.43  2:08.23                                    
  4 1-4 Reutzel, Megan L      20 U.S. Navy-MD         2:08.71    2:09.21    2  
              30.43  1:03.00  1:36.17  2:09.21                                    
  5 1-5 Atkinson, Allison N   18 UMBC-MD                   NT    2:10.71    1  
              30.77  1:03.80  1:37.32  2:10.71                                    
  6 1-6 Thach, Amanda K       21 U.S. Navy-MD         2:10.99   x2:12.59  
              30.80  1:03.73  1:37.28  2:12.59                                    
  7 1-7 Dai, Grace h          19 UMBC-MD                   NT    2:13.21  
              31.26  1:04.69  1:39.24  2:13.21                                    
  8 1-8 Hixenbaugh, Faye P    20 UMBC-MD                   NT   x2:16.80  
              31.17  1:05.90  1:41.71  2:16.80                                    
 -- 1- Dilldine, Alyssa N     19 U.S. Navy-MD         2:14.26   X2:12.82  
              30.92  1:04.56  1:39.05  2:12.82                                    
 -- 1- Romano, Stephanie J    20 UMBC-MD                   NT   X2:16.29  
              29.81  1:04.25  1:40.90  2:16.29                                    
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Duvall, Thomas J      21 U.S. Navy-MD              NT    1:51.76    9  
              26.17    54.55  1:23.45  1:51.76                                    
  2 1-2 Spoerlein, Gregor     19 UMBC-MD                   NT    1:51.93    4  
              26.71    55.01  1:23.37  1:51.93                                    
  3 1-3 Mita, Riley N         21 U.S. Navy-MD              NT    1:54.46    3  
              26.71    55.40  1:24.52  1:54.46                                    
  4 1-4 Breen, Robert m       21 UMBC-MD                   NT    1:54.62    2  
              27.02    56.16  1:26.03  1:54.62                                    
  5 1-5 Whitaker, Ethan W     19 U.S. Navy-MD              NT    1:54.65    1  
              26.86    56.17  1:25.49  1:54.65                                    
  6 1-6 Martin, Noah W        20 U.S. Navy-MD              NT   x1:56.23  
              26.85    55.85  1:25.82  1:56.23                                    
  7 1-7 Vance, Jared A        18 UMBC-MD                   NT    1:59.22  
              28.02    56.99  1:27.58  1:59.22                                    
  8 1-8 Stupey, John H        19 UMBC-MD                   NT   x2:00.23  
              27.78    58.76  1:30.18  2:00.23                                    
 -- 1- Pavlock, Jacob T       18 U.S. Navy-MD              NT   X2:00.09  
              27.91    58.22  1:29.22  2:00.09                                    
 -- 1- Crone, Alex E          19 UMBC-MD                   NT   X2:04.25  
              28.33    58.78  1:30.91  2:04.25                                    
 
Event 7  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 O'Reilly, Kaitlyn M   18 U.S. Navy-MD         1:05.07    1:04.91    9  
              31.61  1:04.91                                                      
  2 1-2 Frediani, Catherine   19 UMBC-MD                   NT    1:05.95    4  
              32.25  1:05.95                                                      
  3 1-3 Day, Lauren N         19 UMBC-MD                   NT    1:06.00    3  
              31.49  1:06.00                                                      
  4 1-4 Graeff, Elizabeth M   19 U.S. Navy-MD         1:06.02    1:07.29    2  
              32.29  1:07.29                                                      
  5 1-5 Macfarlane, Zoe C     20 U.S. Navy-MD         1:08.32    1:07.89    1  
              33.28  1:07.89                                                      
  6 1-6 Weston-Dawkes, Victo  21 UMBC-MD                   NT    1:07.90  
              32.92  1:07.90                                                      
  7 1-7 Lambert, Shona L      20 UMBC-MD                   NT   x1:09.54  
              33.85  1:09.54                                                      
 
Event 8  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Carlson, David H      20 U.S. Navy-MD              NT      57.56    9  
              28.30    57.56                                                      
  2 1-2 Kaei, Lauri           22 UMBC-MD                   NT      58.34    4  
              28.52    58.34                                                      
  3 1-3 Lane, Joseph N        20 U.S. Navy-MD              NT      58.38    3  
              28.26    58.38                                                      
  4 1-4 Trajkovic, Nikola     20 UMBC-MD                   NT      58.64    2  
              28.69    58.64                                                      
  5 1-5 Ruttan, Miles         17 UMBC-MD                   NT      58.93    1  
              28.76    58.93                                                      
  6 1-6 Rusiewski, Dj A       20 U.S. Navy-MD              NT      58.98  
              29.03    58.98                                                      
  7 1-7 King, Ethan M         20 U.S. Navy-MD              NT     x59.15  
              28.85    59.15                                                      
  8 1-8 McCord, Doug J        20 UMBC-MD                   NT   x1:01.32  
              30.04  1:01.32                                                      
 -- 1- Walsh, Brendan T       22 U.S. Navy-MD              NT     X59.70  
              29.14    59.70                                                      
 -- 1- King, Chance T         18 UMBC-MD                   NT   X1:01.84  
              30.06  1:01.84                                                      
 
Event 9  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Escobedo, Emily R     18 UMBC-MD                   NT    1:11.73    9  
              34.41  1:11.73                                                      
  2 1-2 Coon, Alexis B        21 UMBC-MD                   NT    1:13.79    4  
              35.12  1:13.79                                                      
  3 1-3 Gillcrist, Hanna T    19 U.S. Navy-MD         1:13.42    1:14.11    3  
              34.62  1:14.11                                                      
  4 1-4 Lilly, Kayla M        19 UMBC-MD                   NT    1:15.02    2  
              35.86  1:15.02                                                      
  5 1-5 Bradford, Ellen M     20 U.S. Navy-MD         1:14.50    1:15.16    1  
              35.41  1:15.16                                                      
  6 1-6 Jordan, Cassie M      19 UMBC-MD                   NT   x1:17.98  
              37.26  1:17.98                                                      
  7 1-7 Doan, Kristine H      20 U.S. Navy-MD         1:15.81    1:18.19  
              36.72  1:18.19                                                      
  8 1-8 Hetzer, Nicole M      19 U.S. Navy-MD         1:18.38   x1:18.61  
              36.78  1:18.61                                                      
 -- 1- Timmons, Shea E        18 U.S. Navy-MD         1:24.25   X1:21.43  
              38.23  1:21.43                                                      
 
Event 10  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Brutkiewicz, Marlin   19 U.S. Navy-MD              NT    1:03.33    9  
              29.97  1:03.33                                                      
  2 1-2 Porter, Mathias J     18 U.S. Navy-MD              NT    1:03.90    4  
              30.46  1:03.90                                                      
  3 1-3 Endres, Leo           21 UMBC-MD                   NT    1:04.31    3  
              30.32  1:04.31                                                      
  4 1-4 Santinelli, Luca      22 UMBC-MD                   NT    1:05.83    2  
              30.67  1:05.83                                                      
  5 1-5 Paxton, Kyle          18 UMBC-MD                   NT    1:06.41    1  
              31.47  1:06.41                                                      
  6 1-6 Choo, Harold H        18 U.S. Navy-MD              NT    1:06.48  
              31.46  1:06.48                                                      
  7 1-7 Cano-Hueros, Daniel   19 UMBC-MD                   NT   x1:07.27  
              31.95  1:07.27                                                      
  8 1-8 Collins, Eric T       19 U.S. Navy-MD              NT   x1:07.53  
              31.85  1:07.53                                                      
 -- 1- DeJong, Morgan W       19 U.S. Navy-MD              NT   X1:07.02  
              31.07  1:07.02                                                      
 -- 1- Carroll, John W        20 UMBC-MD                   NT   X1:08.71  
              32.66  1:08.71                                                      
 
Event 11  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Meyer, Charlotte R    19 U.S. Navy-MD         2:21.59    2:20.69    9  
              31.45  1:06.69  1:42.87  2:20.69                                    
  2 1-2 Dudley, Rachael K     21 U.S. Navy-MD         2:22.98    2:21.47    4  
              32.08  1:07.61  1:44.15  2:21.47                                    
  3 1-3 Sutherland, Hannah J  18 UMBC-MD                   NT    2:23.66    3  
              32.73  1:08.99  1:46.33  2:23.66                                    
  4 1-4 Smith, Jenny J        18 U.S. Navy-MD         2:21.72    2:24.23    2  
              32.94  1:09.82  1:47.59  2:24.23                                    
  5 1-5 Garies, Gus L         18 U.S. Navy-MD         2:25.25   x2:28.17  
              33.08  1:10.59  1:49.21  2:28.17                                    
  6 1-6 Day, Amanda L         19 UMBC-MD                   NT    2:28.22    1  
              32.53  1:09.66  1:48.04  2:28.22                                    
  7 1-7 Deeter, Carly D       21 UMBC-MD                   NT    2:28.82  
              33.25  1:10.33  1:48.52  2:28.82                                    
  8 1-8 Morgan, Kira A        18 UMBC-MD                   NT   x2:34.14  
              33.78  1:12.22  1:52.45  2:34.14                                    
 
Event 12  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Debaugh, Jonathan G   21 U.S. Navy-MD              NT    2:03.09    9  
              27.93  1:00.14  1:31.03  2:03.09                                    
  2 1-2 Seo, Young Tae T      20 U.S. Navy-MD              NT    2:04.49    4  
              28.14    59.92  1:31.97  2:04.49                                    
  3 1-3 McKissick, Andrew P   19 UMBC-MD                   NT    2:08.50    3  
              28.86  1:01.94  1:35.38  2:08.50                                    
  4 1-4 Schrantz, Andrew R    19 UMBC-MD                   NT    2:12.08    2  
              29.06  1:02.75  1:37.25  2:12.08                                    
  5 1-5 Draves, Billy A       22 U.S. Navy-MD              NT    2:12.49    1  
              29.12  1:02.70  1:37.46  2:12.49                                    
  6 1-6 Mays, Bryson E        20 U.S. Navy-MD              NT   x2:13.12  
              29.10  1:02.85  1:37.92  2:13.12                                    
  7 1-7 Adejumo, Philip O     18 UMBC-MD                   NT    2:14.71  
              29.48  1:02.93  1:38.36  2:14.71                                    
  8 1-8 Durand, Kyle R        19 UMBC-MD                   NT   x2:21.95  
              31.11  1:07.08  1:44.21  2:21.95                                    
 -- 1- Tracy, Mark C          21 UMBC-MD                   NT   X2:12.80  
              29.91  1:03.55  1:37.97  2:12.80                                    
 -- 1- McCullagh, Hayes P     19 U.S. Navy-MD              NT   X2:16.71  
              28.63  1:01.87  1:37.48  2:16.71                                    
 
Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Zell, Katie E          19 UMBC-MD                   NT     X28.68  
 -- 1- Kindle, Takina A       18 UMBC-MD                   NT     X28.68  
 -- 1- Meka, Molly G          18 UMBC-MD                   NT     X28.70  
 -- 1- Ross, Katie B          19 UMBC-MD                   NT     X29.27  
 -- 1- Latzko, Rachel E       19 UMBC-MD                   NT     X29.42  
  1 2-1 Bilunas, Brianna L    21 U.S. Navy-MD           27.15      26.89    9  
  2 2-2 Caulfield, Alissa C   18 UMBC-MD                   NT      27.30    4  
  3 2-3 Langford, Kristie L   21 UMBC-MD                   NT      27.52    3  
  4 2-4 Graeff, Elizabeth M   19 U.S. Navy-MD              NT      27.57    2  
  5 2-5 Hadden, Courtney J    20 UMBC-MD                   NT      27.72    1  
  6 2-6 Kuenstler, Molly R    19 U.S. Navy-MD           27.80      27.84  
  7 2-7 Rutkoske, Paige       18 U.S. Navy-MD           27.48     x28.02  
  8 2-8 St. Martin, Brooke T  18 UMBC-MD                   NT     x28.32  
 -- 2- Alvarado Gordoa, Mari  22 UMBC-MD                   NT     X29.00  
 
Event 14  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Bailey, Ryan P         20 U.S. Navy-MD              NT     X24.85  
 -- 1- Bleier, Jackson A      20 UMBC-MD                   NT     X25.51  
 -- 1- Rigby, Steven B        19 UMBC-MD                   NT     X25.54  
 -- 1- MacAskill, David A     18 UMBC-MD                   NT     X25.63  
 -- 1- Delancey, Jay D        18 U.S. Navy-MD              NT     X25.81  
 -- 1- Mercer, Leo M          19 UMBC-MD                   NT     X26.59  
 -- 1- Velasco-Forest, Marce  18 UMBC-MD                   NT     X27.02  
  1 2-1 Bomberger, Dain A     21 U.S. Navy-MD              NT      23.44    9  
  2 2-2 Spoerlein, Gregor     19 UMBC-MD                   NT      23.45    4  
  3 2-3 Davis, Bjorn C        18 U.S. Navy-MD              NT      24.00    3  
  4 2-4 Bundas, Michael J     18 U.S. Navy-MD              NT      24.09    2  
  5 2-5 Jaime, Joseph O       20 U.S. Navy-MD              NT     x24.47  
  5 2-5 Doll, Trevor I        21 UMBC-MD                   NT      24.47    1  
  7 2-7 Mattingly, Bryan A    19 UMBC-MD                   NT      24.51  
  8 2-8 Yarberough, Darnell   19 UMBC-MD                   NT     x24.66  
 -- 2- Harmel, Austin D       19 U.S. Navy-MD              NT     X25.71  
 -- 2- Moore, Austin A        20 UMBC-MD                   NT     X25.76  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jesse, Julie A        21 U.S. Navy-MD          270.60     260.70    9  
  2 1-2 Darelius, Corinna B   20 UMBC-MD                   NP     244.28    4  
  3 1-3 Collins, Hannah       18 U.S. Navy-MD          231.15     230.33    3  
  4 1-4 Zerphy, Amanda C      19 U.S. Navy-MD          227.03     220.13    2  
  5 1-5 Young, Katherine X    18 UMBC-MD                   NP     219.98    1  
  6 1-6 Fay, Emily E          21 UMBC-MD                   NP     202.73  
  7 1-7 Lyvers, Megan M       20 U.S. Navy-MD              NP    x178.58  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Green, Ryan P         20 UMBC-MD                   NP     304.35    9  
  2 1-2 Wong, Pak Lam         23 UMBC-MD                   NP     274.65    4  
  3 1-3 Esposito, Joe S       22 U.S. Navy-MD              NP     273.08    3  
  4 1-4 Garvey, Alfred P      20 U.S. Navy-MD              NP     269.63    2  
  5 1-5 Love, Frank M         20 U.S. Navy-MD              NP     264.68    1  
  6 1-6 Belch, Nate           18 U.S. Navy-MD              NP    x259.05  
  7 1-7 Stewart, Alex W       19 UMBC-MD                   NP     224.85  
  8 1-8 Louis, Kevin J        19 UMBC-MD                   NP    x175.95  
 -- 1- Falconi, Nicholas C    19 U.S. Navy-MD              NP    X188.25  
 
Event 17  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Meka, Molly G          18 UMBC-MD                   NT   X1:01.92  
              30.19  1:01.92                                                      
 -- 1- Zell, Katie E          19 UMBC-MD                   NT   X1:02.79  
              30.11  1:02.79                                                      
 -- 1- Kindle, Takina A       18 UMBC-MD                   NT   X1:04.07  
              30.16  1:04.07                                                      
 -- 1- Ross, Katie B          19 UMBC-MD                   NT   X1:04.30  
              31.56  1:04.30                                                      
 -- 1- Latzko, Rachel E       19 UMBC-MD                   NT   X1:05.59  
              31.50  1:05.59                                                      
  1 2-1 Caulfield, Alissa C   18 UMBC-MD                   NT      58.56    9  
              28.60    58.56                                                      
  2 2-2 Thompson, Maddie A    21 U.S. Navy-MD           58.85      58.71    4  
              28.56    58.71                                                      
  3 2-3 Bilunas, Brianna L    21 U.S. Navy-MD           59.24      58.94    3  
              28.23    58.94                                                      
  4 2-4 Kuenstler, Molly R    19 U.S. Navy-MD         1:00.32      59.61    2  
              28.89    59.61                                                      
  5 2-5 Langford, Kristie L   21 UMBC-MD                   NT      59.67    1  
              29.13    59.67                                                      
  6 2-6 Hadden, Courtney J    20 UMBC-MD                   NT    1:00.14  
              28.81  1:00.14                                                      
  7 2-7 Margroum, Kenzie A    19 U.S. Navy-MD           59.79   x1:00.19  
              28.76  1:00.19                                                      
  8 2-8 Atkinson, Allison N   18 UMBC-MD                   NT   x1:01.03  
              29.31  1:01.03                                                      
 -- 2- Davis, Amy G           19 U.S. Navy-MD         1:03.51   X1:03.80  
              30.19  1:03.80                                                      
 -- 2- Alvarado Gordoa, Mari  22 UMBC-MD                   NT   X1:04.55  
              30.73  1:04.55                                                      
 
Event 18  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Stoddard, Kevin M      21 U.S. Navy-MD              NT     X53.56  
              25.45    53.56                                                      
 -- 1- King, Ethan M          20 U.S. Navy-MD              NT     X53.85  
              25.81    53.85                                                      
 -- 1- Clancy, Jp P           19 U.S. Navy-MD              NT     X55.50  
              26.33    55.50                                                      
 -- 1- Harmel, Austin D       19 U.S. Navy-MD              NT     X56.69  
              27.19    56.69                                                      
 -- 1- MacAskill, David A     18 UMBC-MD                   NT     X56.69  
              27.12    56.69                                                      
 -- 1- King, Chance T         18 UMBC-MD                   NT     X57.03  
              27.43    57.03                                                      
 -- 1- Crone, Alex E          19 UMBC-MD                   NT     X57.23  
              27.40    57.23                                                      
 -- 1- Bleier, Jackson A      20 UMBC-MD                   NT     X57.60  
              26.88    57.60                                                      
 -- 1- Velasco-Forest, Marce  18 UMBC-MD                   NT     X58.34  
              28.69    58.34                                                      
  1 2-1 Duvall, Thomas J      21 U.S. Navy-MD              NT      51.45    9  
              25.31    51.45                                                      
  2 2-2 Spoerlein, Gregor     19 UMBC-MD                   NT      51.83    4  
              24.79    51.83                                                      
  3 2-3 Kaei, Lauri           22 UMBC-MD                   NT      52.69    3  
              25.49    52.69                                                      
  4 2-4 Bomberger, Dain A     21 U.S. Navy-MD              NT      52.77    2  
              24.90    52.77                                                      
  5 2-5 Jaime, Joseph O       20 U.S. Navy-MD              NT      52.89    1  
              25.52    52.89                                                      
  6 2-6 Stinson, Nathan R     20 U.S. Navy-MD              NT     x53.77  
              26.34    53.77                                                      
  7 2-7 Vance, Jared A        18 UMBC-MD                   NT      54.65  
              26.05    54.65                                                      
  7 2-7 Doll, Trevor I        21 UMBC-MD                   NT     x54.65  
              26.29    54.65                                                      
 -- 2- Davis, Bjorn C         18 U.S. Navy-MD              NT     X53.75  
              25.68    53.75                                                      
 -- 2- Yarberough, Darnell T  19 UMBC-MD                   NT     X56.48  
              27.01    56.48                                                      
 
Event 19  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ranzau, Emily G       19 U.S. Navy-MD         2:19.13    2:19.33    9  
              33.52  1:08.54  1:43.95  2:19.33                                    
  2 1-2 Meyer, Charlotte R    19 U.S. Navy-MD         2:23.76    2:22.48    4  
              33.58  1:09.65  1:46.18  2:22.48                                    
  3 1-3 Macfarlane, Zoe C     20 U.S. Navy-MD         2:24.92    2:23.86    3  
              34.57  1:11.10  1:47.87  2:23.86                                    
  4 1-4 Frediani, Catherine   19 UMBC-MD                   NT    2:23.99    2  
              34.56  1:10.72  1:47.21  2:23.99                                    
  5 1-5 Weston-Dawkes, Victo  21 UMBC-MD                   NT    2:26.48    1  
              33.91  1:11.09  1:49.13  2:26.48                                    
  6 1-6 Day, Lauren N         19 UMBC-MD                   NT    2:27.11  
              33.93  1:10.96  1:49.05  2:27.11                                    
  7 1-7 Lambert, Shona L      20 UMBC-MD                   NT   x2:27.55  
              35.15  1:12.53  1:50.15  2:27.55                                    
  8 1-8 Garies, Gus L         18 U.S. Navy-MD         2:26.71   x2:28.19  
              35.49  1:12.74  1:50.58  2:28.19                                    
 -- 1- Dai, Grace h           19 UMBC-MD                   NT   X2:26.22  
              34.72  1:11.46  1:48.62  2:26.22                                    
 -- 1- Thach, Amanda K        21 U.S. Navy-MD         2:28.39   X2:28.79  
              35.33  1:12.51  1:50.15  2:28.79                                    
 
Event 20  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Carlson, David H      20 U.S. Navy-MD              NT    2:06.41    9  
              29.82  1:01.49  1:33.78  2:06.41                                    
  2 1-2 Condon, Shane P       19 U.S. Navy-MD              NT    2:07.03    4  
              30.17  1:01.54  1:34.18  2:07.03                                    
  3 1-3 Ruttan, Miles         17 UMBC-MD                   NT    2:07.58    3  
              31.06  1:04.07  1:36.23  2:07.58                                    
  4 1-4 Stupey, John H        19 UMBC-MD                   NT    2:07.70    2  
              30.34  1:02.52  1:35.39  2:07.70                                    
  5 1-5 Nickell, Alex J       20 U.S. Navy-MD              NT    2:10.04    1  
              30.80  1:03.90  1:36.73  2:10.04                                    
  6 1-6 Hetzel, Thomas M      20 U.S. Navy-MD              NT   x2:11.44  
              30.63  1:03.76  1:36.97  2:11.44                                    
  7 1-7 Trajkovic, Nikola     20 UMBC-MD                   NT    2:12.10  
              31.00  1:04.46  1:38.50  2:12.10                                    
  8 1-8 McCord, Doug J        20 UMBC-MD                   NT   x2:12.62  
              30.94  1:04.00  1:38.11  2:12.62                                    
 -- 1- Lane, Joseph N         20 U.S. Navy-MD              NT   X2:11.41  
              30.11  1:02.37  1:36.60  2:11.41                                    
 -- 1- Rigby, Steven B        19 UMBC-MD                   NT   X2:18.92  
              32.74  1:07.75  1:43.72  2:18.92                                    
 
Event 21  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Escobedo, Emily R     18 UMBC-MD                   NT    2:33.78    9  
              35.89  1:15.11  1:54.71  2:33.78                                    
  2 1-2 Bradford, Ellen M     20 U.S. Navy-MD         2:39.33    2:39.69    4  
              36.66  1:16.96  1:58.01  2:39.69                                    
  3 1-3 Lilly, Kayla M        19 UMBC-MD                   NT    2:41.92    3  
              37.52  1:19.31  2:01.00  2:41.92                                    
  4 1-4 O'Reilly, Kaitlyn M   18 U.S. Navy-MD         2:43.19    2:43.00    2  
              36.78  1:18.00  2:00.08  2:43.00                                    
  5 1-5 Coon, Alexis B        21 UMBC-MD                   NT    2:43.42    1  
              37.14  1:18.56  2:00.70  2:43.42                                    
  6 1-6 Doan, Kristine H      20 U.S. Navy-MD         2:45.85    2:47.53  
              38.58  1:21.51  2:04.66  2:47.53                                    
  7 1-7 Deeter, Carly D       21 UMBC-MD                   NT   x2:47.90  
              39.32  1:21.92  2:05.05  2:47.90                                    
  8 1-8 Hetzer, Nicole M      19 U.S. Navy-MD         2:49.89   x2:51.76  
              39.07  1:22.95  2:07.56  2:51.76                                    
 -- 1- Timmons, Shea E        18 U.S. Navy-MD              NT   X2:57.31  
              39.83  1:24.42  2:11.37  2:57.31                                    
 
Event 22  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Brutkiewicz, Marlin   19 U.S. Navy-MD              NT    2:19.08    9  
              32.30  1:08.63  1:44.81  2:19.08                                    
  2 1-2 Porter, Mathias J     18 U.S. Navy-MD              NT    2:19.84    4  
              32.81  1:09.72  1:45.69  2:19.84                                    
  3 1-3 Santinelli, Luca      22 UMBC-MD                   NT    2:21.86    3  
              32.32  1:08.23  1:44.47  2:21.86                                    
  4 1-4 Paxton, Kyle          18 UMBC-MD                   NT    2:25.14    2  
              33.08  1:09.71  1:47.44  2:25.14                                    
  5 1-5 Endres, Leo           21 UMBC-MD                   NT    2:25.26    1  
              32.92  1:09.27  1:46.77  2:25.26                                    
  6 1-6 Collins, Eric T       19 U.S. Navy-MD              NT    2:27.52  
              33.53  1:10.55  1:48.70  2:27.52                                    
  7 1-7 Cano-Hueros, Daniel   19 UMBC-MD                   NT   x2:27.69  
              33.36  1:10.65  1:49.07  2:27.69                                    
  8 1-8 Choo, Harold H        18 U.S. Navy-MD              NT   x2:28.95  
              33.24  1:10.28  1:48.38  2:28.95                                    
 -- 1- DeJong, Morgan W       19 U.S. Navy-MD              NT   X2:26.34  
              33.82  1:11.38  1:48.76  2:26.34                                    
 -- 1- Carroll, John W        20 UMBC-MD                   NT   X2:34.40  
              34.45  1:13.37  1:53.47  2:34.40                                    
 
Event 23  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rhodes, Brenda F      18 UMBC-MD                   NT    4:28.22    9  
              31.19  1:04.81  1:38.77  2:12.43  2:46.33  3:21.04  3:55.27  4:28.22
  2 1-2 Dudley, Rachael K     21 U.S. Navy-MD              NT    4:30.33    4  
              31.40  1:05.56  1:40.26  2:14.83  2:49.01  3:23.25  3:57.16  4:30.33
  3 1-3 Smith, Jenny J        18 U.S. Navy-MD         4:28.33    4:34.38    3  
              31.76  1:06.15  1:40.65  2:14.93  2:49.09  3:24.25  3:59.66  4:34.38
  4 1-4 Reutzel, Megan L      20 U.S. Navy-MD         4:35.11    4:35.29    2  
              31.61  1:05.67  1:40.52  2:15.67  2:51.62  3:27.70  4:02.60  4:35.29
  5 1-5 Waters, Carly J       19 UMBC-MD                   NT    4:35.32    1  
              32.36  1:07.16  1:42.13  2:17.48  2:52.78  3:27.45  4:01.92  4:35.32
  6 1-6 Lopez, Sara M         19 U.S. Navy-MD         4:35.05   x4:36.09  
              31.27  1:05.53  1:40.53  2:15.72  2:50.91  3:26.22  4:01.60  4:36.09
  7 1-7 Romano, Stephanie J   20 UMBC-MD                   NT    4:38.91  
              31.92  1:06.20  1:40.61  2:15.71  2:51.43  3:27.90  4:03.59  4:38.91
  8 1-8 Morgan, Kira A        18 UMBC-MD                   NT   x4:43.23  
              32.33  1:07.17  1:42.45  2:18.25  2:54.23  3:30.71  4:07.16  4:43.23
 -- 1- Brennan, Sam N         21 U.S. Navy-MD         4:43.05   X4:47.63  
              32.93  1:08.33  1:44.60  2:21.19  2:57.88  3:34.72  4:11.42  4:47.63
 -- 1- Hixenbaugh, Faye P     20 UMBC-MD                   NT   X4:52.69  
              33.04  1:09.24  1:45.84  2:23.02  3:00.58  3:38.23  4:16.25  4:52.69
 
Event 24  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Duvall, Thomas J      21 U.S. Navy-MD              NT    4:00.64    9  
              28.37    59.12  1:29.78  2:00.32  2:31.42  3:01.55  3:31.62  4:00.64
  2 1-2 Gutzat, Jonas         19 UMBC-MD                   NT    4:02.57    4  
              28.21    58.75  1:28.96  1:59.76  2:31.44  3:02.41  3:32.89  4:02.57
  3 1-3 Mita, Riley N         21 U.S. Navy-MD              NT    4:07.96    3  
              29.24  1:00.99  1:32.70  2:04.80  2:36.56  3:08.32  3:39.47  4:07.96
  4 1-4 Ciocco, Sam D         20 U.S. Navy-MD              NT    4:08.25    2  
              28.90  1:00.00  1:31.57  2:03.20  2:34.73  3:06.41  3:37.93  4:08.25
  5 1-5 Breen, Robert m       21 UMBC-MD                   NT    4:08.38    1  
              28.94  1:00.57  1:32.14  2:03.74  2:35.07  3:06.89  3:38.82  4:08.38
  6 1-6 Parker, Kenneth P     18 U.S. Navy-MD              NT   x4:12.62  
              29.16  1:00.46  1:32.46  2:04.45  2:36.36  3:08.41  3:40.40  4:12.62
  7 1-7 Femiano, Andrew S     18 UMBC-MD                   NT    4:22.35  
              29.81  1:01.87  1:34.91  2:08.19  2:41.72  3:15.32  3:49.16  4:22.35
  8 1-8 Posenau, Kyle D       19 UMBC-MD                   NT   x4:24.34  
              30.59  1:03.94  1:37.79  2:11.84  2:45.45  3:19.06  3:51.95  4:24.34
 -- 1- Whitaker, Ethan W      19 U.S. Navy-MD              NT   X4:15.71  
              29.04  1:01.00  1:33.08  2:05.24  2:37.47  3:10.21  3:43.39  4:15.71
 -- 1- Crone, Alex E          19 UMBC-MD                   NT   X4:36.07  
              31.64  1:06.12  1:40.74  2:15.02  2:49.35  3:24.77  4:00.63  4:36.07
 
Event 25  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gillcrist, Hanna T    19 U.S. Navy-MD         1:04.42    1:04.10    9  
              29.95  1:04.10                                                      
  2 1-2 Dudley, Rachael K     21 U.S. Navy-MD         1:05.86    1:04.52    4  
              30.77  1:04.52                                                      
  3 1-3 Day, Amanda L         19 UMBC-MD                   NT    1:05.41    3  
              30.53  1:05.41                                                      
  4 1-4 Sutherland, Hannah J  18 UMBC-MD                   NT    1:06.38    2  
              31.27  1:06.38                                                      
  5 1-5 Atkinson, Allison N   18 UMBC-MD                   NT    1:07.09    0.5
              31.33  1:07.09                                                      
  5 1-5 Margroum, Kenzie A    19 U.S. Navy-MD         1:06.53    1:07.09    0.5
              31.28  1:07.09                                                      
  7 1-7 Jordan, Cassie M      19 UMBC-MD                   NT   x1:08.64  
              33.04  1:08.64                                                      
  8 1-8 Macfarlane, Zoe C     20 U.S. Navy-MD              NT   x1:08.69  
              31.94  1:08.69                                                      
 -- 1- Boughton, Melissa D    21 U.S. Navy-MD         1:09.89   X1:08.79  
              33.39  1:08.79                                                      
 -- 1- St. Martin, Brooke T   18 UMBC-MD                   NT   X1:09.34  
              31.80  1:09.34                                                      
 
Event 26  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- McCullagh, Hayes P     19 U.S. Navy-MD              NT     X58.52  
              26.54    58.52                                                      
 -- 1- Draves, Billy A        22 U.S. Navy-MD              NT     X59.08  
              27.68    59.08                                                      
 -- 1- Pavlock, Jacob T       18 U.S. Navy-MD              NT     X59.48  
              27.79    59.48                                                      
 -- 1- Clancy, Jp P           19 U.S. Navy-MD              NT   X1:00.69  
              28.07  1:00.69                                                      
 -- 1- Oakley, Miles J        19 U.S. Navy-MD              NT   X1:01.73  
              28.88  1:01.73                                                      
 -- 1- Walsh, Brendan T       22 U.S. Navy-MD              NT   X1:02.74  
              28.39  1:02.74                                                      
 -- 1- Jankowski, John A      19 UMBC-MD                   NT   X1:03.49  
              28.37  1:03.49                                                      
 -- 1- Delancey, Jay D        18 U.S. Navy-MD              NT   X1:04.14  
              29.00  1:04.14                                                      
  1 2-1 Schrantz, Andrew R    19 UMBC-MD                   NT      58.87    9  
              27.33    58.87                                                      
  2 2-2 Adejumo, Philip O     18 UMBC-MD                   NT      59.15    4  
              27.26    59.15                                                      
  3 2-3 Moore, Austin A       20 UMBC-MD                   NT    1:00.38    3  
              28.02  1:00.38                                                      
  4 2-4 Tracy, Mark C         21 UMBC-MD                   NT   x1:00.81  
              28.66  1:00.81                                                      
 -- 2- Debaugh, Jonathan G    21 U.S. Navy-MD              NT     X55.73  
              26.40    55.73                                                      
 -- 2- Bailey, Ryan P         20 U.S. Navy-MD              NT     X57.41  
              27.00    57.41                                                      
 -- 2- Seo, Young Tae T       20 U.S. Navy-MD              NT     X57.71  
              27.39    57.71                                                      
 -- 2- Martin, Noah W         20 U.S. Navy-MD              NT   X1:00.11  
              28.15  1:00.11                                                      
 -- 2- Mays, Bryson E         20 U.S. Navy-MD              NT   X1:00.34  
              28.26  1:00.34                                                      
 -- 2- Durand, Kyle R         19 UMBC-MD                   NT   X1:04.84  
              30.52  1:04.84                                                      
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jesse, Julie A        21 U.S. Navy-MD          254.40     244.88    9  
  2 1-2 Young, Katherine X    18 UMBC-MD                   NP     242.63    4  
  3 1-3 Darelius, Corinna B   20 UMBC-MD                   NP     229.80    3  
  4 1-4 Zerphy, Amanda C      19 U.S. Navy-MD          214.88     219.00    2  
  5 1-5 Collins, Hannah       18 U.S. Navy-MD          223.88     217.35    1  
  6 1-6 Fay, Emily E          21 UMBC-MD                   NP     189.83  
  7 1-7 Lyvers, Megan M       20 U.S. Navy-MD          156.75    x188.40  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Green, Ryan P         20 UMBC-MD                   NP     300.83    9  
  2 1-2 Wong, Pak Lam         23 UMBC-MD                   NP     273.45    4  
  3 1-3 Stewart, Alex W       19 UMBC-MD                   NP     223.50    3  
  4 1-4 Louis, Kevin J        19 UMBC-MD                   NP    x187.05  
 -- 1- Garvey, Alfred P       20 U.S. Navy-MD              NP    X243.00  
 -- 1- Esposito, Joe S        22 U.S. Navy-MD              NP    X243.53  
 -- 1- Love, Frank M          20 U.S. Navy-MD              NP    X270.30  
 -- 1- Belch, Nate            18 U.S. Navy-MD              NP    X296.10  
 
Event 29  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Escobedo, Emily R     18 UMBC-MD                   NT    2:21.78    9  
              32.23  1:08.83  1:48.05  2:21.78                                    
  2 1-2 Meyer, Charlotte R    19 U.S. Navy-MD         2:23.37    2:23.25    4  
              31.20  1:07.57  1:49.12  2:23.25                                    
  3 1-3 Lilly, Kayla M        19 UMBC-MD                   NT    2:26.59    3  
              33.17  1:11.55  1:52.93  2:26.59                                    
  4 1-4 O'Reilly, Kaitlyn M   18 U.S. Navy-MD         2:24.87    2:26.81    2  
              31.57  1:07.38  1:51.17  2:26.81                                    
  5 1-5 Bradford, Ellen M     20 U.S. Navy-MD         2:27.86    2:27.57    1  
              32.42  1:10.90  1:53.14  2:27.57                                    
  6 1-6 Deeter, Carly D       21 UMBC-MD                   NT    2:31.38  
              33.33  1:12.85  1:55.57  2:31.38                                    
  7 1-7 Lambert, Shona L      20 UMBC-MD                   NT   x2:33.95  
              34.59  1:11.67  1:58.02  2:33.95                                    
  8 1-8 Doan, Kristine H      20 U.S. Navy-MD              NT   x2:35.08  
              33.50  1:15.92  1:59.33  2:35.08                                    
 -- 1- Waters, Carly J        19 UMBC-MD                   NT   X2:33.04  
              34.51  1:14.29  1:57.58  2:33.04                                    
 
Event 30  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- 1- Brother, Chas M        21 UMBC-MD                   NT   X2:19.17  
              29.11  1:05.96  1:45.60  2:19.17                                    
 -- 1- Mercer, Leo M          19 UMBC-MD                   NT   X2:24.80  
              30.81  1:09.26  1:50.27  2:24.80                                    
  1 2-1 Trajkovic, Nikola     20 UMBC-MD                   NT    2:05.90    9  
              28.02  1:00.59  1:35.82  2:05.90                                    
  2 2-2 McKissick, Andrew P   19 UMBC-MD                   NT    2:10.45    4  
              28.52  1:02.38  1:40.11  2:10.45                                    
  3 2-3 McCord, Doug J        20 UMBC-MD                   NT    2:14.41    3  
              29.33  1:02.97  1:42.25  2:14.41                                    
  4 2-4 Endres, Leo           21 UMBC-MD                   NT   x2:14.62  
              29.22  1:04.90  1:42.40  2:14.62                                    
 -- 2- Seo, Young Tae T       20 U.S. Navy-MD              NT   X2:05.43  
              27.36    59.07  1:36.62  2:05.43                                    
 -- 2- DeJong, Morgan W       19 U.S. Navy-MD              NT   X2:11.73  
              30.71  1:04.40  1:41.15  2:11.73                                    
 -- 2- Hetzel, Thomas M       20 U.S. Navy-MD              NT   X2:13.19  
              28.48  1:00.79  1:40.57  2:13.19                                    
 -- 2- Brutkiewicz, Marlin S  19 U.S. Navy-MD              NT   X2:14.27  
              30.03  1:05.19  1:41.61  2:14.27                                    
 -- 2- King, Chance T         18 UMBC-MD                   NT   X2:16.43  
              29.30  1:03.50  1:44.33  2:16.43                                    
 -- 2- Collins, Eric T        19 U.S. Navy-MD              NT   X2:16.78  
              29.42  1:05.21  1:44.18  2:16.78                                    
 
Event 31  Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Umbc Swimming & Diving-MD  'A'                     NT    3:58.90   11  
     1) Frediani, Catherine A 19        2) Atkinson, Allison N 18         
     3) Langford, Kristie L 21          4) Caulfield, Alissa C 18         
              29.55  1:01.14  1:29.74  2:01.09  2:28.93  3:00.22  3:28.32  3:58.90
  2 1-2 Umbc Swimming & Diving-MD  'B'                     NT    4:07.40    4  
     1) Hadden, Courtney J 20           2) Meka, Molly G 18               
     3) Day, Lauren N 19                4) Romano, Stephanie J 20         
              28.99  1:00.29  1:29.52  2:02.39  2:31.66  3:04.37  3:33.89  4:07.40
  3 1-3 Umbc Swimming & Diving-MD  'C'                     NT   x4:15.10  
     1) Zell, Katie E 19                2) Rhodes, Brenda F 18            
     3) Kindle, Takina A 18             4) Dai, Grace h 19                
              30.33  1:03.12  1:33.21  2:06.82  2:37.47  3:12.59  3:42.44  4:15.10
  4 1-4 Umbc Swimming & Diving-MD  'D'                     NT   x4:16.10  
     1) Ross, Katie B 19                2) Hixenbaugh, Faye P 20          
     3) Latzko, Rachel E 19             4) Jordan, Cassie M 19            
              30.93  1:04.13  1:34.74  2:08.78  2:39.63  3:14.33  3:43.50  4:16.10
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'A'                     3:56.70   X3:55.68  
     1) Bilunas, Brianna L 21           2) Margroum, Kenzie A 19          
     3) Gillcrist, Hanna T 19           4) Thompson, Maddie A 21          
              27.75    59.10  1:27.09  1:58.29  2:26.04  2:56.70  3:24.23  3:55.68
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'B'                          NT   X4:00.29  
     1) Ford, Jessi L 19                2) Reutzel, Megan L 20            
     3) Kuenstler, Molly R 19           4) Graeff, Elizabeth M 19         
              28.99  1:00.23  1:29.05  2:00.18  2:28.61  2:59.67  3:28.26  4:00.29
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'C'                          NT   X4:05.22  
     1) Dilldine, Alyssa N 19           2) Rutkoske, Paige 18             
     3) Thach, Amanda K 21              4) Ranzau, Emily G 19             
              30.06  1:03.01  1:31.89  2:04.00  2:33.15  3:04.65  3:33.43  4:05.22
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'D'                          NT   X4:14.01  
     1) Boughton, Melissa D 21          2) Davis, Amy G 19                
     3) Lopez, Sara M 19                4) Garies, Gus L 18               
              30.86  1:03.29  1:33.79  2:07.31  2:37.62  3:11.31  3:41.01  4:14.01
 
Event 32  Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Umbc Swimming & Diving-MD  'A'                     NT    3:28.32   11  
     1) Kaei, Lauri 22                  2) Doll, Trevor I 21              
     3) Gutzat, Jonas 19                4) Spoerlein, Gregor 19           
              25.49    52.70  1:17.99  1:46.04  2:10.70  2:37.97  3:01.52  3:28.32
  2 1-2 Umbc Swimming & Diving-MD  'B'                     NT    3:38.82    4  
     1) Yarberough, Darnell T 19        2) Vance, Jared A 18              
     3) Mattingly, Bryan A 19           4) Breen, Robert m 21             
              26.18    55.34  1:21.64  1:49.76  2:16.35  2:45.32  3:10.61  3:38.82
  3 1-3 Umbc Swimming & Diving-MD  'C'                     NT   x3:44.47  
     1) Ruttan, Miles 17                2) Adejumo, Philip O 18           
     3) MacAskill, David A 18           4) Santinelli, Luca 22            
              26.10    55.32  1:21.76  1:51.06  2:17.47  2:47.42  3:14.21  3:44.47
  4 1-4 Umbc Swimming & Diving-MD  'D'                     NT   x3:50.74  
     1) Moore, Austin A 20              2) Bleier, Jackson A 20           
     3) Brother, Chas M 21              4) Crone, Alex E 19               
              27.87    57.54  1:24.69  1:55.69  2:11.30  2:53.73  3:20.73  3:50.74
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'A'                          NT   X3:28.13  
     1) Bomberger, Dain A 21            2) Duvall, Thomas J 21            
     3) Mita, Riley N 21                4) Jaime, Joseph O 20             
              24.44    52.03  1:16.59  1:43.26  2:08.52  2:35.94  3:00.84  3:28.13
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'B'                          NT   X3:35.12  
     1) Davis, Bjorn C 18               2) Nickell, Alex J 20             
     3) Stinson, Nathan R 20            4) Stoddard, Kevin M 21           
              25.49    54.02  1:19.47  1:47.04  2:12.27  2:40.99  3:06.15  3:35.12
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'C'                          NT   X3:35.71  
     1) Bundas, Michael J 18            2) Rusiewski, Dj A 20             
     3) King, Ethan M 20                4) Debaugh, Jonathan G 21         
              25.77    55.13  1:20.95  1:49.47  2:14.31  2:42.63  3:08.10  3:35.71
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'D'                          NT   X3:38.02  
     1) Whitaker, Ethan W 19            2) Ciocco, Sam D 20               
     3) Condon, Shane P 19              4) Martin, Noah W 20              
              25.54    53.59  1:20.07  1:49.72  2:15.05  2:42.92  3:08.86  3:38.02
 -- 1- Umbc Swimming & Diving-MD  'E'                      NT   X3:54.51  
     1) Tracy, Mark C 21                2) Velasco-Forest, Marcelo 18     
     3) Posenau, Kyle D 19              4) Caverly, Rob E 19              
              28.31    58.37  1:26.98  1:57.42  2:25.02  2:56.38  3:23.43  3:54.51
 -- 1- U.S. Naval Academy-MD  'E'                          NT        XDQ  
     1) Oakley, Miles J 19              2) Harmel, Austin D 19            
     3) Delancey, Jay D 18              4) Carlson, David H 20            
              27.31    57.65  1:13.17  1:54.70  2:20.59  2:50.05  3:15.77       DQ
 
Event 100  Men 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 1-1 Miller, Steve C       18 U.S. Navy-MD              NT    4:15.70  
              29.24  1:00.84  1:33.52  2:06.24  2:38.97  3:11.78  3:44.19  4:15.70
  2 1-2 Caverly, Rob E        19 UMBC-MD                   NT    4:29.61  
              30.33  1:04.10  1:38.22  2:12.72  2:47.47  3:22.17  3:56.80  4:29.61
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 100                   
 
  1. U.S. Naval Academy                154.5   2. Umbc Swimming & Diving            143.5
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 100                    
 
  1. U.S. Naval Academy                  151   2. Umbc Swimming & Diving              138